סיווג קבלנים מגדיר את תחומי השיפוט של כל קבלן. המספר הרב של הקבלנים וסוגי העבודות הניתנות לביצוע עשוי יצור בלבול ואי ידיעה באשר להכשרתו האמתית של הקבלן המבצע. סיווג הקבלנים נועד להסדיר נושא זה והודות לחקיקה משנת 1969 כיום כל אדם יכול לבדוק מהם תחומי השיפוט של הקבלן אליו הוא פנה. סיווג הקבלן הוא בעצם הרישיון שניתן לו לביצוע עבודות בתחום מוגדר ובהיקף כספי מוגדר. הסיווג מגדיר מהו היקף העבודות המקסימלי אותו יכול לבצע הקבלן ואת היקף הבניה המקסימלי במידה ומדובר בעבודות בניה.

את החלוקה לסיווגים השונים מבצע רשם הקבלנים

  • מדי שנה יוצא עדכון בנוגע לרמות הסיווג, דרישות שיש לעמוד בהן על מנת לעלות רמת סיווג, סכומי הפרויקטים המקסימליים שניתן לבצע בכל רמת סיווג ועוד.
  • ככלל, העבודות מתחלקות לענפים ראשיים וענפים משניים כאשר הדרישות עבור הענפים המשניים הינן נמוכות יותר. 
  • מעבר לכך, תחומי העבודה השונים הנכנסים תחת קטגוריית הקבלנות מתחלקים ל-3 קבוצות (א',ב',ג') בנוסף לענף הבניה למגורים.
  • עבור כל אחת מן הקבוצות הללו יש מגבלות שונות, כלומר היקף הפרויקט המותר לקבלן בעל סיווג 2 בקבוצה א' אינו זהה להיקף העבודות המותר לו במידה והיה בקבוצה ב'.

מכיוון שתקנות אלה עוברות שינויים מתמידים יש לעקוב אחר הפרסום השנתי של רשם הקבלנים, זאת על מנת למנוע מצב בו הקבלן עובר על החוק ומבצע עבודות שאינו רשאי לבצע. מקרה שכזה עשוי לגרור צו הפסקת עבודה והעמדה לדין משמעתי.

גלאור – הדרך שלך להצלחה

התחלת את הדרך מלא במוטיבציה להצליח בענף בניה הנדסי כלשהו, צברת ידע וניסיון רב אך עד מהרה נתקלת במחסום ביורוקרטי אשר אינו מאפשר לך להתקדם. לפי בחינה ראשונית של החקיקה הנך סבור כי אתה עמד בדרישות להירשם בפנקס הקבלנים אך בפועל המציאות שונה והדבר אינו עובר בצורה חלקה. זהו הזמן לפנות אל חברת גלאור המספקת ייעוץ וליווי משפטי עבור כל קבלן הזקוק לעזרה של איש מקצוע. לאחר שעזרנו למאות קבלנים לפתור מגוון סוגיות מול רשם החברות ומול קבלנים אחרים נשמח לעמוד גם לשירותכם.

עוד בנושא:

אל תחכו, צרו איתנו קשר עוד היום:

בנייה וקידום אתרים בנייה וקידום אתרים